کد مطلب : 16032
به بهانه رونمايي از چادر مانتو سرير
غربت عفاف در بخش عفاف و حجاب نمايشگاه قرآن

وسط سالن عفاف و حجاب، غرفه‌ای است که در آن انواع چادر با طرح‌های گوناگون به نمایش گذاشته شده؛ برخی از این چادرها که طرحشان جدید است، به گونه‌ای طراحی شده که اگر به تور گشت ارشاد بی‌افتد ...
دوشنبه ۹ مرداد ۱۳۹۱ ساعت ۱۱:۱۱
Share/Save/Bookmark
چقدر امر عجیبی است حجاب. پرچم اسلام در جامعه است ولی کسی آن را نمی شناسد. همه در تمام حوزه های مربوط به آن اظهار نظر می کنند اما در عین حال غریب است. دیگر فرد یا ارگانی نمانده که در آن دخالت نکرده باشد اما گره هایش مدام کورتر می شود.

البته نه آنکه مسئلۀ حجاب بحران است و نه آنکه حجاب از بین رفته است بلکه اتفاقاً حجاب بین متدینین جامعه به وجه اتمش وجود دارد و متدینین جامعه تعدادشان بسیار زاد است. اما همگی نیک می دانیم که غیر محجبه ها در جامعه وجود دارند و حتی تعدادشان آنقدر هست که متدینین جامعه را آزار می دهد. تمامی ارگان ها در فکر این گروه هستند و به نوعی با دخالت، راه را بر فعالیت های عمیق تر می بندند.

اما اگر یک گروه ربطی مستقیم با عفاف و حجاب داشته باشد، کارگروه مد و لباس است که ذیل معاونت هنري وزارت فرهنگ و ارشاد قرار می گیرد.

لباس هایی که مد هستند ولی عفاف ندارند

فعالیت اصلی کارگروه مد و لباس، طراحی، توزیع و حمایت از طراحان و تولید کنندگان است. این کارگروه از چند سال قبل با انجام فعالیت های تحقیقاتی کار خود را آغاز کرد و از سال ۸۹ با برگزاری اولین دورۀ نمایشگاه مد و لباس، وارد فاز اجرایی شدند.

از ابتدای سال ۹۱ بنیادی تحت عنوان مد و لباس تشکیل شد. به گفتۀ شاه آبادی معاون هنری وزارت ارشاد، قرار است این بنیاد، الگوهایی برای سلایق گوناگون طراحی کند. همچنین سهرابی دبیر اجرایی کارگروه مد و لباس می گوید قرار است به صورت فصلی و متناسب با شرایط! لباس هایی جدید توسط این بنياد عرضه شود.

کارگروه مد و لباس در بیستمین نمایشگاه قرآن کریم سالنی مربوط به عفاف و حجاب طراحی کرده است. در این سالن غرفه هایی جهت عرضۀ انواع چادر، پارچۀ چادری و دوخت پیش بینی شده است که با استقبال عمومی مردم مواجه شده است به گونه ای که این سالن را به شلوغ ترین سالن نمایشگاه تبدیل کرده است.

وسط این سالن غرفه ای نصب شده که در آن انواع چادر با طرح های گوناگون به نمایش گذارده شده است. برخی از این چادرها که طرحشان جدید است، به گونه ای طراحی شده که اگر به تور گشت ارشاد بیوفتد قاعدتاً یک بار فضای ون های پلیس را تجربه خواهند کرد. مثلاً چادرهایی که از زیر کتف و بازو ریش ریش می شوند طبعاً بیش از هر لباس تنگی، برای مردان جلب توجه می نماید.

رونمايي از چادر مانتو سریر

اما آغاز فعالیت های فصلی این بنیاد روز گذشته در نمایشگاه قرآن با رونمایی از اولین «چادر مانتو» صورت گرفت. آیین رونمایی از این طرح با حضور شاه آبادی، سهرابی، افتخاری نمایندۀ مردم تهران در مجلس و دیگر مسئولین برگزار شد.

این چادر مانتو که توسط زهره عظیمی طراحی شده است طرحی شبیه به چادر قجری دارد که روی مانتو سوار شده است.

فاطمه (زهره) عظیمی طراح چادر مانتو سریر در گفت و گو با خبرنگار اين خبرگزاري گفت: ضرورتی که در خود و جامعه حس کرده بود انگیزه‌ام براي طراحی این لباس است.

وی با اشاره به اینکه طراحی این چادر مانتو حدود چهار ماه طول کشید گفت: این لباس مانتویی است که چادر به آن اضافه شده است و این طرح تلفیقی از چادر دورۀ قاجار و مانتوهای امروزی است.

عظیمی همچنین در پاسخ به این سؤال که این مدل برای چه اقشاری و چه مکان هایی طراحی شده گفت: با توجه به شکل آن، این مدل برای تمامی اقشار جامعه مناسب می باشد همچنین این طرح هم برای مکان های عمومی جامعه قابل استفاده است هم پوششی مجلسی است.

وی در ادامه گفت: حفظ حالت سنتی چادر و راحتی آن ( اینکه دست ها باز و راحت هستند) از ویژگی های این مانتو چادر دانست.

به دليل جلب توجه مردان، اين مدل چادر مناسب نيست

خانم هاي مذهبی كه در اين رونمايي حضور داشتند، عموماً سبک این چادر را قجری اعلام کردند که با تنگ کردن کمر و اضافه کردن ساتن، جلب توجه این مدل بیشتر شده است. بنابراین با توجه به آنکه این مدل توجه مردان را به خود جلب می نماید، این مدل را مناسب نمی دانستند.

جذابيت؛ اولین عامل حمایت کارگروه مد و لباس از طرح های جدید

متأسفانه عموماً جذابیت، به عنوان اولین عامل حمایت کارگروه مد و لباس از طرح های جدید معرفی می شود. اما به این نکته توجه نمی کنند که اولین و مهمترین هدف حجاب دوری از جذابیت و جلب توجه مردان است. این در حالی است که برخی چهره های زنانه با وجود چادر، زیبا تر به نظر می رسند و چادر های جدید و جذاب، به عنوان عاملی برای خودنمایی بیشتر استفاده می شود.

این امری است که طراحان مد و لباس نیز بر آن تصریح داشته اند.

مهدی جوادی، طراح لباس و اولین کاندید دریافت گواهی ثبت اثر در کشور، به عدم امنیت زنان در این «چادر مانتو» اشاره کرد و گفت: این طرح نه چادر است و نه مانتو.

طراح چادر «صدف مروارید» با ابراز نارضایتی از چادر های عرضه شده در نمایشگاه قرآن، گفت: شما به این دلیل لباس را به تن می کنید که احساس امنیت کنید. اگر لباسی به شما این حس را منتقل نکند از آن استفاده نمی کنید. اما بسیاری از چادر های عرضه شده در این نمایشگاه به گونه ای نیستند که زنان در جامعه، با آرامش و احساس امنیت آن را بپوشد.

اين طرح عفت زن را حفظ نمي كند

در ادامه، با طراح و خیاط «چادرهای جلابیب» به گفت و گو پرداختيم.

اين طراح با اشاره به جذابیت های موجود در این چادر مانتو، مهمترین ویژگی این طرح را جنبۀ زیبایی آن دانست و اشاره کرد: افرادی که از مانتو استفاده می کنند، اگر از این طرح استفاده کنند به جنبۀ زیبایی شناختی آن توجه دارند نه پوشش و عفاف. این طرح عفت افراد را حفظ نمی کند.

این طراح لباس با اشاره به آرایش غلیظ طراح طرح و حتی مانکن، جذابیت را مهمترین عامل موفقیت این طرح خواند در حالی که ستر و پوشانندگی باید عامل موفقیت طرح های لباس باشد.

وی گفت: هیچ مدل و مانکنی نباید ذره ای آرایش داشته باشند تا وجه عفت طرح مورد توجه قرار گیرد نه صرفاً زیبایی.

اما معصومه فهیمیان، صاحب امتیاز و مدیر مسئول فصلنامۀ پیچا اين طرح را برای افراد «مانتویی» جذاب و مناسب دانست و گفت نمی توان انتظار داشت یک طرح پاسخ گوی تمام نیازهایمان باشد. این طرح برای کسانی که بی حجاب هستند می تواند قدمی رو به جلو باشد.

این مدرس و طراح لباس سپس با انتقاداتی از کارگروه مد و لباس، حمایت ها را بیشتر مردمی دانست تا دولتی.

وی تصریح کرد: گروه هایی به اسم تولید کننده و طراح از دولت پول دریافت می کنند اما هیچ حمایتی از طرح های مد و لباس نمی کنند.

در پايان اين گزارش يك نكته بسيار مهم قابل بيان است كه مسئولان محترم بايد پاسخ دهند که مد چه نسبتی با اسلام دارد که مد اسلامی را مطرح می کنند؟

حجاب چه نسبتی با جذابیت دارد که همواره جذابیت را به عنوان مهمترین ویژگی های طرح هایشان مطرح می کنند؟ مگر نه آن است که فلسفۀ حجاب ستر است؟ چرا جلب توجه بیش از حد، ترجیع بند تمامی طرح هایشان است؟

از روزهاي اول برپايي نمايشگاه قرآن به دنبال مصاحبه با مسئول بخش عفاف و حجاب بوديم، اما بعد از حدود ۱۳ روز از برپايي اين نمايشگاه هنوز اين اتفاق نيافتاده است.

با رونمايي كه ديروز در اين بخش اتفاق افتاد و نظراتي كه در اين گزارش آمده است، اين خبرگزاري حاضر به شنيدن صحبت هاي مسئولان مربوطه است./س
غربت عفاف در بخش عفاف و حجاب نمايشگاه قرآن