کد مطلب : 12961
راز خوش‌پوشی زنان مسلمان ترکیه

مرجع : مشرق
چگونه می‌توان ضمن احترام گذاشتن به قوانین اسلامی سراغ آخرین‌های دنیای مد رفت؟ از ژوئن سال 2011 سردبیران مجله ترکیه‌ای «عالی» توانسته‌اند این کار را در محصول‌شان که ویژه مسلمانان ترکیه‌ای است، ارایه دهند. اسرا سزیس، سردبیر این مجله می‌گوید: «اینکه شما در کنار احترام گذاشتن به ارزش‌های اسلامی بتوانید طبق مد لباس پوشید کار کاملا ممکنی است.»
سه شنبه ۹ اسفند ۱۳۹۰ ساعت ۱۵:۴۳
Share/Save/Bookmark
سزیس ۲۴ ساله که از دو سال قبل وارد تحریریه مجله شده یک روسری مشکی بسیار زیبا بر سر کرده، اعتراف می‌کند که البته کارشان آنچنان هم راحت نیست، چرا که گزینه‌های پیشنهادی آنها به خوانندگان‌شان نباید مغایر با حجاب اسلامی باشد و پوشش کامل زن در آن باید رعایت شده باشد.

آنها برای جلد هشتمین شماره مجله‌شان از زنی استفاده کرده بودند که در عین خوش‌پوشی حجابش را هم رعایت کرده بود. مجله عالی وارد حوزه‌ای شده که رقیبان زیادی دارد و مجله‌های زیادی در حوزه زنان فعالیت می‌کنند که فروش اکثر آنها خوب است. مجله عالی هم فروش خوبی داشته و به جز ۳۰ هزار نسخه‌ای که در ترکیه می‌فروشد، ماهانه پنج هزار خواننده هم در ترکیه دارد. به گفته مهمت ولکان‌آتای صاحب امتیاز مجله عالی- که بعد از دیدن یک مجله انگلیسی مد ویژه زنان مسلمان وارد این کار شده - بسیاری از مجلات مد در ترکیه باب میل زنان سنتی این کشور نیستند، چیزی که در مورد عالی صدق نمی‌کند. او می‌گوید: «اکثریت خواننده‌های ما را زنانی تشکیل می‌دهند که خانواده‌های اصیلی دارند و تحصیلکرده هستند و شاید تنها فرق‌شان با سایر زنان علاقه‌شان به اسلام است.» موفقیت مجله عالی، خیلی‌ها را تحت تاثیر قرار داده است.

سودا اسکیسی یکی از اعضای شورای سردبیری مجله می‌گوید: «زنانی که روسری سرشان می‌کنند، دوست دارند بدانند که تنها نیستند و ما اولین کسی بودیم که به اکثر سوالات آنها پاسخ دادیم.» این مجله در کنار صفحات مخصوص مد صفحاتی هم در مورد ازدواج، تحصیل، شغل، تغذیه و سبک زندگی دارد و البته در آن خبری از صفحاتی که در سایر مجلات ترکیه وجود دارد، نیست.

اسکیسی ادامه می‌دهد: «محافظه‌کار و سنتی بودن این روزها آسان‌تر از ۱۰ سال گذشته است، آن زمان ما را به خاطر روسری سر کردن تحقیر می‌کردند.» از زمانی که حزب مسلمان محافظه‌کار ترکیه-AKP- در سال ۲۰۰۲ به قدرت رسید حساسیت‌ها در مورد روسری به طرز محسوسی کاهش پیدا کرد. در حال حاضر همسر رییس‌جمهور ترکیه روسری سرش می‌کند و از سال ۲۰۱۰ به بعد دختران محجبه اجازه حضور در کلاس‌های دانشگاه را پیدا کرده‌اند. آیسه گل برکتای، جامعه‌شناس دانشگاه استانبول می‌گوید: «زنان مسلمان دوباره صاحب اعتماد به نفس شده‌اند و کسی به آنها به شکل یک مشکل نگاه نمی‌کند. آنها می‌توانند به راحتی فعالیت‌های اجتماعی‌شان را انجام دهند و در کنار حفظ قوانین اسلامی به خوبی به سر و وضع‌شان هم برسند.» آنها حالا در برابر زنان به قول معروف مدرن ترکیه که محجبه نیستند، صف‌آرایی کرده‌اند و با وجود مشکلات اقتصادی ترکیه که پیدا کردن کار را سخت کرده، اعتماد به نفس‌شان را از دست نداده‌اند. با اینکه مشکلات متفاوتی سر راه آنها وجود دارد اما دست‌اندرکاران مجله عالی دوست دارند زنان مسلمان ترکیه را به جایی برسانند که صاحب مشاغل مهم شوند و نظر مردم را در مورد آنها عوض کنند./ح
راز خوش‌پوشی زنان مسلمان ترکیه